Naše Považie

Stratené rozprávky Považia

1. 2. 2019 Ing. Martina Bednárová

Projekt národnej spolupráce MAS

 

Rozprávky, ktoré by možno upadli do zabudnutia, sa podarilo oživiť na Festivale stratených rozprávok v Púchove. Išlo o rozprávky z území MAS Naše Považie a MAS mikroregiónu Teplička.
Netradičné podujatie pripravila miestna akčná skupina Naše Považie pre deti z materských a základných škôl. Mali možnosť ukázať svoj herecký talent a taktiež pomôcť tomu, aby rozprávky neupadli do zabudnutia.
Priestor dostali aj deti z púchovského centra voľného času a malí folkloristi.
Samotnému festivalu predchádzalo zisťovanie záujmu zo strany škôl. Oslovili sme všetky školy v meste Púchov i okolitých obciach okresov Považská Bystrica a Púchov. Záujem bol veľký, aj keď sme sa spočiatku obávali, pretože v obciach neboli divadelné krúžky či spolky. Práve tu sa ukázala ako veľmi výhodná spolupráca so školami, ktoré sa s nadšením do nacvičovania divadielok vrhli, za čo im chceme v mene našej MAS poďakovať.
Rozprávok, ktoré mohli deti využiť pre svoje vystúpenie, bolo viac. Najviac sa im asi páčili tri z nich – Ako Belušan maslo predával, Ako zmizla Púchovská skala a Čertov mlyn. Hoci sa s nimi predstavili viaceré školy, v podaní každej z nich, aj keď podstata bola stále rovnaká, vyznela každá inak. Avšak všetky vystúpenia boli veľmi pekné, divákov neodradilo ani sychravé počasie.
Súčasťou projektu Stratené rozprávky Považia bolo aj rozprávkové CD a printový výstup vo forme rozprávkovej knižôčky Stratené rozprávky Považia, ktorá bola podkladom pre scenáre a bola pokrstená, ako ináč, lentilkami na festivale. Knižky a CD dostali všetci účinkujúci, aj tí, ktorí neboli na festivale. Výstupy projektu sú ďalej distribuované prostredníctvom webstránok partnerských MAS, prostredníctvom TIK a na rôznych podujatiach či výstavách.
Projekt bol podaný a implementovaný v spolupráci s partnerskou Miesnou akčnou skupinou MAS mikroregiónu Teplička a je financovaný v rámci opatrenia 4.2 vykonávanie projektov spolupráce z Programu rozvoja vidieka SR 2007 - 2013.
Festival stratených rozprávok patril aj ďalším detským aktivitám. Súčasťou bol detský jarmok remeselníkov, ktorý každoročne organizuje Centrum voľného času Včielka. Spestrením boli i vystúpenia detí z z centra voľného času, detských folklórnych súborov Konôpka z Dohnian, Hájičku a materskej školy z Mestečka, Poniklecu z Udiče a záver malým folkloristom z púchovského domu kultúry – Biela voda, Púchovček a Lachovček.
 

Výstupy projektu:

Bulletin k CD Stratené rozprávky Považia

Obálka brožúry "Stratené rozprávky Považia"

Brožúra "Stratené rozprávky Považia"

pondelok, 27. máj 2024
Meniny má Iveta
Posledné úspešné projekty
Najbližšie podujatia
Užitočné odkazy